MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Lekkoatletyka. Sha'Carri Richardson bez startu na dystansie, na którym zdobyła medal mistrzostw świata. Niespodzianka w USA

Mateusz Pietras
Sha'Carri Richardson bez startu na 200 na igrzyskach.
Sha'Carri Richardson bez startu na 200 na igrzyskach. Martin Meissner/Associated Press/East News
Gabby Thomas czasem 21,81 wygrała bieg na 200 m podczas rozgrywanych w Eugene lekkoatletycznych mistrzostw USA, które są jednocześnie kwalifikacjami olimpijskimi. Sha'Carri Richardson zajęła czwarte miejsce, co oznacza, że podczas igrzysk w Paryżu wystartue indywidualnie tylko na 100 m.

Surowe zasady w krajowych mistrzostwach

Kryteria amerykańskiej federacji lekkoatletycznej (USATF) są bardzo surowe. Kwalifikację olimpijską w danej konkurencji uzyskują tylko medaliści mistrzostw USA. Jeśli zawodnik wypełnił minimum World Athletics, ale nie znalazł się w czołowej trójce mistrzostw kraju, to nie wystąpi w igrzyskach olimpijskich.

Medalistka z Tokio nie miała sobie równych

Gabrielle Thomas drugi raz z rzędu została mistrzynią USA na dystansie 200 m. Ogromny dramat spotkał Sha'Carri Richardson. Jeszcze 40 metrów przed metą była druga, ale została wyprzedzona przez Brittany Brown (21,90) i McKenzie Long (21,91). Dystans przebiegła w czasie 22,16.

27-letnia Thomas zdecydowała się nie biegać na 400 metrów, aby skupić się na swoim koronnym dystansie. Trzy lata temu wywalczyła brązowy medal igrzysk w Tokio w biegu na 200 m. Z kolei podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata zdobyła srebrny medal, przegrywając tylko z rewelacyjna Jamajką Shericką Jackson.

– Wiedziałem, że muszę dzisiaj wygrać i to jest pierwszy krok. W Paryżu nie zdobędę złotego medalu bez wykonania ciężkiej pracy. Jestem po prostu podekscytowana, że mogę być obok tych niesamowitych kobiet

– powiedziała Thomas po starcie w Eugene.

Gwiazda mistrzostw świata bez kwalifikacji olimpijskiej

Richardson w ubiegłorocznym światowym czempionacie w Budapeszcie zdobyła trzy medale. Wywalczyła złoto w biegu na 100 m i sztafecie 4x100 m oraz brąz na 200 m. To właśnie w Budapeszcie biegnąc po medali ustanowiła rekord życiowy - 21.92. - Czwarte miejsce w krajowych mistrzostwach na 200 m pozbawiło Amerykankę startu na tym dystansie w Paryżu. To właśnie w Budapeszcie biegnąc po medali ustanowiła rekord życiowy - 21.92. Co ciekawe ten rezultat nie dałby jej przepustki na igrzyska.

Thomas nigdy nie przegrała z Richardson w biegu na 200 m. W tym roku uzyskała wynik 21,78 i jest liderką światowych list. Wyzwaniem dla Amerykanki w Paryżu będzie rywalizacja ze swoimi rodaczkami oraz Jamajką Shericka Jackson, która w zeszłorocznych mistrzostwach świata uzyskała drugi czas w historii światowej lekkoatletyki - 21,41.