MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Pereira posiekał Prochazkę na gali UFC 303 w substytucie niedoszłej walki McGregor – Chandler [WIDEO]

Jacek Kmiecik
Brazylijczyk Alex Pereira nokautuje Czecha Jiřiego Prochazkę w walce wieczoru gali UFC 303 w Las Vegas @MMAFighting/X
Walka pomiędzy aktualnym posiadaczem tytułu UFC w wadze półciężkiej (do 93 kg) Brazylijczykiem Alexem Pereirą i czeskim wojownikiem Jiřim Prochazką była głównym wydarzeniem gali UFC 303 w Las Vegas. Starcie zakończyło się zwycięstwem Brazylijczyka przez nokaut na samym początku drugiej rundy.

Pereira – Prochazka zamiast McGregor – Chandler

Walka Alex Pereira vs. Jiři Prochazka zorganizowana została naprędce w zastępstwie odwołanego dwa tygodznie przed głównym wydarzeniem UFC 303 pojedynku Irlandczyka Conora McGregora z Amerykaninem Michaelem Chandlerem. 35-letni McGregor zmuszony był zrezygnować z długo oczekiwanego powrotu do oktagonu po odniesieniu kontuzji nogi podczas treningów przygotowawczych do starcia.

Pojedynek Pereiry z Prochazką był rewanżem za ich walkę z listopada 2023 roku na gali UFC 295, kiedy to po miunucie drugiej rundy Brazylijczyk pokonał Czecha przez TKO, chociaż chociaż niektórzy uważali, że mogło to być przedwczesne przerwanie.

Łatwe zwycięstwo Periery nad Prochazką w rewanżu

W nocy z soboty na niedzielę 29-30 czerwca Pereira z łatwością poradził sobie z Prochazką. Już po pierwszej rundzie wydawało się, że „Poatan” („Kamienne dłonie” w języku brazylijskiego plemienia Indian Tupi) wygra przez nokaut. Postanowił nie zwlekać – już w pierwszych sekundach po przerwie lewym wysokim potężnym kopnięciem w głowę powalił Prochazkę, a następnie dobił go na ziemi, przez co sędzia zmuszony był przerwać walkę.

Po wysokim kopnięciu Pereira zwalił się – doznał kontuzji nogi. Miał już złamany palec, więc sam go nastawił.

„Poatan” obronił tytuł, kończąc wszelkie pytania w konfrontacji z Prochazką.

Pereira myśli o przejściu do wagi ciężkiej

To zwycięstwo było 11 w karierze Pereiry, 9 z nich wygrał przez nokaut, 2 przez decyzję sędziów, a 2 porażki poniósł przez nokaut i przez poddanie.

Dla Prochazki była to 5 porażka w karierze i 4 w wyniku nokautu (jedna przez poddanie). BJP wygrał 30 walk (25 przez nokaut, w tym 1 decyzją sędziego i 3 przez poddanie), a 1 walka zakończyła się remisem.

Pereira po zwycięstwie mówił o chęci walki o pas wagi ciężkiej.

– Nie wiem, jaki będzie mój następny krok. Staramy się wszystko zaplanować z wyprzedzeniem, ale czasami zdarzają się nieoczekiwane sytuacje. Jestem gotowy na każdą szansę, która zostanie mi dana. Przejście do wagi ciężkiej? Myślę, że stanie się to w przyszłości. UFC może nie być tym zainteresowane, ale jestem gotowy

– powiedział mistrz organizacji w wadze półciężkiej.

Inne ciekawsze walki gali UFC 303

W innych walkach gali UFC 303:

Diego Lopez pokonał Dana Ige jednogłośną decyzją. Ige podjął walkę na trzy godziny przed turniejem (!!!), zastępując Briana Ortegę;

Roman Dolidze jednomyślną decyzją pokonał Anthony'ego Smitha, kończąc krótką serię dwóch porażek z rzędu;

Mayra Bueno Silva przegrała z Macy Chiasson przez techniczny nokaut w drugiej rundzie – lekarz przerwał walkę z powodu strasznej kontuzji;

Ian Garry pokonał Michaela Page’a jednogłośną decyzją..