MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Szósty dzień ME w lekkoatletyce: Medale poza zasięgiem Biało-Czerwonych

Łukasz Konstanty
Skok o tyczce, rzut oszczepem, skok w dal i bieg na 800 metrów - w finałach tych indywidualnych konkurencjach w środę rywalizowali polscy lekkoatleci. Niestety nikomu nie udało się zakończyć rywalizacji w czołowej trójce i powiększyć medalowego dorobku Biało-Czerwonych, który po pięciu dniach zmagań zatrzymał się na sześciu krążkach.

W rywalizacji tyczkarzy już przed konkursem w ciemno można było obstawiać, że złoto trafi do fenomenalnego Szweda Armanda Duplantisa. Liczyliśmy jednak, że w walkę o pozostałe dwa krążki zamieszany będzie Piotr Lisek. Polak zanotował zrzutkę na 5,50 m, potem oddał trzy udane skoki, nie zdołał jednak pokonać wysokości 5,82 m i ostatecznie został sklasyfikowany na szóstej pozycji.

Marcin Krukowski dziewiąty w rzucie oszczepem

Słabiej od oczekiwań spisali się także pozostali nasi lekkoatleci startujący w środę w finałach. W rzucie oszczepem po próbie na 81,24 w drugiej kolejce na wysokim, piątym miejscu klasyfikowany był Marcin Krukowski, Polakowi zupełnie jednak nie wyszła trzecia próba, z kolei świetnie spisali się w niej czterej zawodnicy dotychczas klasyfikowani za plecami naszego lekkoatlety, co zepchnęło go na dziewiąte miejsce.

Złoty medal zdobył Czech Jakub Vadlejch, który sukces zapewnił sobie ostatnim rzutem na imponującą odległość 88,66. Przed wspomnianą próbą wciąż aktualny wicemistrz olimpijski plasował się na trzeciej pozycji. Za jego plecami zmagania zakończyli z kolei Niemiec Julian Weber (85,94) i Fin Oliver Helander (85,75).

Polki bez medali w biegu na 800 metrów

Keely Hodgkinson z Wielkiej Brytanii zdobyła złoty medal w biegu na 800 metrów (czas: 1:58,65). Na podium stanęły także Słowaczka Gabriela Gajanova (srebro) i Francuzka Anais Bourgoin (brąz). Na szóstej pozycji uplasowała się Anna Wielgosz (1:59,99), ósmą lokatę zajęła natomiast Angelika Sarna (2:01,21).

- Nie ukrywam, że liczyłam przynajmniej na brąz, tym bardziej, że wczoraj czułam się rewelacyjnie. Dziś walczyłam od początku do końca, zabrakło mi po prostu sił. Wczorajszy życiowy bieg kosztował mnie więcej niż myślałam - skomentowała finałowy występ Wielgosz, nawiązując do rekordu życiowego ustanowionego we wtorek w półfinale.

Zupełnie nie powiodło się w skoku w dal Magdalenie Bokun. Polka spaliła pierwszą i drugą próbę, w trzeciej uzyskała 6,38 m i ostatecznie została sklasyfikowana na ostatniej, 12. pozycji. Zwyciężyła Niemka Malaika Mahambo, która jako jedyna przekroczyła siedem metrów (7,22 m), srebro uzyskała Włoszka Larissa Iapichino, a brąz Portugalka Agata de Sousa

Słabo wypadły także nasze sztafety. Panie w biegu 4x400 metrów zajęły szóste miejsce, z kolei zarówno męska jak i kobieca sztafeta 4x100 metrów nie ukończyły rywalizacji