MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Zabrakło jednego skoku... Wtorek bez medali dla Biało-Czerwonych

Łukasz Konstanty
Po trzech dniach z rzędu, w których Biało-Czerwoni zdobywali medale, wtorek nie powiększył naszego dorobku, który wciąż wynosi sześć krążków - po dwa złote, srebrne i brązowe. Piątego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy, które odbywają się w Rzymie, miejsca na podium nie zdołali wywalczyć ani oszczepniczka Maria Andrejczyk, ani specjalizujący się w skoku wzwyż Norbert Kobielski.

Kobielski i Andrejczyk bez medali

Bez powodzenia w finale skoku wzwyż startował Kobielski. Nasz zawodnik świetnie zaczął konkurs, w pierwszej próbie zaliczył dwie wysokości (2,17 i 2,22 m), poprzeczka zawieszona na 2,26 m sprawiła mu jednak sporo kłopotów, żadna z trzech prób nie zakończyła się sukcesem i ostatecznie Polak został sklasyfikowany, wraz z trzema innymi lekkoatletami, na szóstej pozycji. Złoto uzyskał Włoch Gianmarco Tamberi (2,37 m, rekord mistrzostw), srebro Ukrainiec Władysław Ławski, a brąz jego rodak Ołeh Doroszczuk.

- To co dziś zrobiłem, było żałosne. Forma była fajna, skoki na treningach były fajne, ja najwyraźniej nie jestem w stanie sobie poradzić z dobrą formą - powiedział po konkursie przed kamerami TVP Sport nasz zawodnik, który gdyby w pierwszej próbie zaliczył 2,26, stanąłby na najniższym stopniu podium.

Nie udało się o czołowe lokaty powalczyć także polskim oszczepniczkom. Ostatnie, 12. miejsce zajęła Marcelina Witek-Konofał (55,42), a jedynie dwie lokaty wyżej sklasyfikowana została Maria Andrejczyk, która w najlepszej próbie rzuciła 58,29 m.

We wtorek zakończyła się również rywalizacja dziesięcioboistów. Paweł Wiesiołek zdobył ostatecznie w dziesięciu konkurencjach 7707 punktów i uplasował się na 17. pozycji.

Rekordy mistrzostw i kraju

We wtorek odbyły się także finały biegów na czterysta metrów przez płotki. Pełen rekordów były zwłaszcza zawody mężczyzn - złoty medalista, Norweg Karten Warholm, ustanowił rekord mistrzostw Europy (uzyskał czas 46,98), finiszujący na drugim miejscu Włoch Alessandro Sibilio (47,50), a także trzeci na mecie Szwed Carl Bengtstroem zanotowali z kolei najlepsze rezultaty w historii swoich krajów.

Rekord mistrzostw ustanowiła także faworytka kobiecego finału - Holenderka Femke Bol (52,49). Srebrny krążek trafił w ręce Francuzki Luise Maraval, która wynikiem 54,23 pobiła rekord życiowy, brąz wywalczyła z kolei Holenderka Cathelijn Peeters (54,37).

Pasjonujący bój o medale stoczyli trójskoczkowie. Ostatecznie zwyciężył Hiszpan Jordan Alejandro Diaz Fortun, który w piątej próbie uzyskał wynik 18,18 m, ustanawiając w ten sposób rekord mistrzostw. Tuż za jego plecami uplasował się Portugalczyk Pedro Pichardo (18,04 - rekord Portugalii), trzecią lokatę zajął z kolei Thomas Gogois z Francji (17,38 - rekord życiowy).

W środę ostatni dzień lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Wieczorem o medale powalczą m.in. sztafety, oszczepnicy, tyczkarze oraz biegaczki na dystansie 800 metrów.