MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Wioślarstwo. Dwa medale w Pucharze Świata. Kandydaci do medalu olimpijskiego pokazali moc. Dobry prognostyk przed igrzyskami

Mateusz Pietras
Czwórka podwójna mężczyzn zwycięska w zawodach Pucharu Świata.
Czwórka podwójna mężczyzn zwycięska w zawodach Pucharu Świata. PAP/JAKUB KACZMARCZYK
W sobotę dwójka podwójna wagi lekkiej Martyna Radosz i Katarzyna Wełna wywalczyły brązowy medal Pucharu Świata organizowanego w Poznaniu. Kolejną imprezą, gdzie wystąpią Polki będą igrzyska olimpijskie. W Paryżu zaprezentują się dwie polskie osady. Sprawdź, co powiedziały kwalifikantki olimpijskie po finale. Następnie na pierwszym stopniu podium stanęli kandydaci do medalu olimpijskiego czwórka podwójna mężczyzn. Był to ostatni sprawdzian przed igrzyskami.

Kwalifikantki olimpijskie z medalem u siebie

W sobotę dwójka podwójna wagi lekkiej Martyna Radosz i Katarzyna Wełna zajęły trzecie miejsce w świetnie obsadzonym repasażu. Do Szwajcarek straciły blisko trzy sekundy. Dzięki znalezieniu się w czołowej ''czwórce'' polskie wioślarki awansowały do finału Pucharu Świata organizowanego w Poznaniu.

Z kolei w ostatni dniu rywalizacji płynące na pierwszym torze Radosz i Wełna pokonały nie tylko Szwajcarki, ale również dwie pozostałe osady. Z czasem 7.11,71 uplasowały się na najniższym stopniu podium, ustępując jedynie zwyciężczyniom reprezentantkom Nowej Zelandii Shannon Cox/Jackie Kiddle i Francuzkom Laurze Tarantoli i Claire Bove. Do liderek Polki straciły 9,21 s.

Ogromna radość wioślarek

Po wyścigu, Biało-Czerwone nie ukrywały radości z realizacji celu, jakim był medal w zawodach PŚ.

– Był to dla nas trudny okres, bo byłyśmy po ciężkim zgrupowaniu, więc było nam na pewno tutaj nie łatwo. Tym bardziej cieszy to że przejechałyśmy tak super bieg i skończyliśmy medalem

– oznajmiła Wełna.

– Byłyśmy świadome, że miałyśmy za sobą ciężki obóz przygotowawczy.(...) Nie mogłyśmy w każdym wyścigu dawać z siebie maksimum. Takie była nasze założenia

– dodała Radosz.

Dwójka podwójna wagi lekkiej podkreśliła, że teraz celem nadrzędnym są zbliżające się igrzyska, na których zobaczymy dwie polskie osady w tym Martynę Radosz i Katarzynę Wełnę.

Na ostatnim PŚ przed IO polska reprezentacja liczy 28 zawodników i wystąpi w 10 konkurencjach.

Zwycięstwo kandydatów do medalu olimpijskiego

Kolejny medal w Poznaniu zdobyła czwórka podwójna mężczyzn w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański. Aktualni brązowi medaliści Europy bez większych problemów wywalczyli złoto, pokonując dystans w czasie 5.55,15. Drugie miejsce zajęli Szwajcarzy z czasem 6.00,44. Na trzecim miejscu przypłynęli Niemcy - 6.01,88.

W finale A na szóstym miejscu przypłynęli: Igor Czekanowicz, Michał Randa, Cezary Litka i Daniel Gałęza. Biało-Czerwoni przecięli linię mety w czasie 6.10,29.

Dzisiejszych triumfatorów kibice ujrzą w Paryżu, gdzie nie są bez szans na medal.