MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Udany początek kajakarskich mistrzostw Europy. Dziewięć finałów Biało-Czerwonych

Łukasz Konstanty
Dorota Borowska w eliminacjach C1 200 m uzyskała najlepszy czas.
Dorota Borowska w eliminacjach C1 200 m uzyskała najlepszy czas. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
W czwartkowe przedpołudnie w węgierskim Szeged rozpoczęły się kajakarskie mistrzostwa Europy. Pierwszego dnia rywalizacji odbywały się jedynie wyścigi eliminacyjne, z których jednak można było uzyskać przepustkę bezpośrednio do finału.

Udany początek ME w kajakarstwie

Jako pierwsi publiczności zaprezentowała się męska kajakowa czwórka w składzie Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Piotr Morawski i Sławomir Witczak. Biało-Czerwoni w rywalizacji na dystansie 500 metrów do ostatnich chwil walczyli o jak najwyższą lokatę, ostatecznie wyścig eliminacyjny zakończyli na trzeciej pozycji, ze stratą zaledwie 0,023 s do drugich Hiszpanów i wywalczyli prawo startu w finale.

W ślady kolegów kilka chwil później poszła Justyna Iskrzycka, która na dystansie K1 1000 metrów również swój wyścig zakończyła na trzeciej pozycji, dającej bezpośredni awans do finału. W tej samej konkurencji nie powiodło się natomiast Rafałowi Rosolskiemu, który finiszował na piątej pozycji i swojej szansy będzie musiał poszukać w półfinale.

Najlepszy czas Doroty Borowskiej

Dodatkowy wyścig czeka także Wiktora Głazunowa (C1 1000 m), który uplasował się na czwartej pozycji, pierwszej nie dającej bezpośredniego awansu do finału. Za to w konkurencji C1 200 m świetnie spisała się Dorota Borowska, która nie tylko wygrała swój wyścig (awans do finału), ale uzyskała najlepszy czas całych eliminacji. W tej samej konkurencji w finale zameldował się także Oleksii Koliadych (pierwszy w wyścigu eliminacyjnym).

O zaledwie 0,016 s. awans do finału przegrała Katarzyna Kołodziejczyk w konkurencji K1 200 m. Polka będzie mieć jednak jeszcze szansę na zyskanie przepustki w półfinale. Lepiej w tej konkurencji poszło Jakubowi Stepunowi, który nieznacznie przegrał jedynie ze Słoweńcem Anże Urankarem i nie musi już martwić się tym, czy wystąpi w wyścigu medalowym.

Bezpośredni awans do finału uzyskali także inni nasi kajakarze i kajakarki. Awans wywalczyli:

• Katarzyna Kołodziejczyk i Sandra Ostrowska (K2 200) - 3. miejsce w wyścigu eliminacyjnym
  • Jakub Stepun i Przemysław Korsak (K2 200) - zwycięstwo w wyścigu eliminacyjnym
  • Aleksander Kitewski i Oleksii Koliadych (C2 200) - zwycięstwo w wyścigu eliminacyjnym
  • Sławomir Witczak (K1 500) - zwycięstwo w wyścigu eliminacyjnym

W konkurencji C2 1000 m na ostatniej pozycji finiszowali Kacper Sieradzan i Adrian Kłos, którzy szansy na finał poszukają w półfinale. Nie powiodło się także Magdzie Stanny (C1 500), która zajęła 5. miejsce oraz czwartemu w eliminacjach Normanowi Zezuli (C1 500), którzy również w dodatkowym wyścigu postarają się o awans do grona finalistów.

W drugiej, popołudniowej części zmagań do finału awansowali Wiktor Głazunow i Arsen Śliwiński (C2 500 m., 2. miejsce), Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk (K2 500 m, 1. miejsce), a także Wojciech Pilarz, Wiktor Leszczyński, Piotr Morawski i Przemysław Rojek (K4 1000 m, 1. miejsce). W półfinale wystąpią natomiast Pilarz i Leszczyński (K2 500 m, 2. miejsce).